Objednanie na vyšetrenie

Inštitút klinickej a experimentálnej dermatovenerológie, Bratislava - kožná ambulancia Hegyi Bratislava / Výskum

Copyright © 2018 dermatology.sk. Všetky práva vyhradené.

Inštitút klinickej a experimentálnej dermatovenerológie, s.r.o.
Mudroňova 39
811 01 Bratislava

Tel.: +421 2 544 12 368

E-mail: ambulancia@dermatology.sk

Vitajte      |      O nás      |      Výkony      |      Cenník      |     Výskum      |      Kontakt

Vitajte      |      O nás      |      Výkony      |      Cenník      |     Výskum      |      Kontakt

MUDr. Ľubica Hegyiová: +421 2 544 12 368
MUDr. Juraj Hegyi, PhD.:+421 2 544 12 368

Vyšetrenie materských znamienok


Každý z nás má na tele materské znamienka, ale nie každý vie, že veľa z nich sa za určitých podmienok môže zvrhnúť na zhubný nádor. Kožná rakovina je jedno z najagresívnejších nádorových ochorení a preto sa odporúča podozrivé, alebo rýchlo rastúce znamienka dať vyšetriť odborníkom. V našej ambulancii toto vyšetrenie robíme pomocou digitálneho dermatoskopu, ktorý umožňuje presné a rýchle vyšetrenie a exaktnú diagnostiku podozrivých znamienok. Punúkame taktiež možnosť uloženia nasnímaných znamienok do archívu pre ďalšie sledovanie a porovnanie. Z odstupom času vieme presne zhodnotiť, aký je vývoj podozrivého znamienka, ako aj to, či sa na tele objavili nejaké nové prejavy. Táto neinvazívna vyšetrovacia metóda je nielen nebolestivá, ale dovoľuje aj pacientovi sledovať celý priebeh vyšetrenia.

Obrázky névu pri zosnímaní a pri analýze digitálnym dermatoskopom

Digitálny dermatoskop - výsledok analýzy obrazu

Aké zmeny na koži by sme si mali všímať?


Znamienko na koži by malo byť symetrické. Spozornieť treba ak zmení tvar – je nepravidelné, nerovnomerné, neostré. Rovnako aj keď zmení farbu, inými slovami má rôzne odtiene od hnedej, čiernej, červenej, svetlofialovej alebo farbu stratí. Podozrivé sú aj znamienka, ktoré zväčšia svoj priemer nad 5 mm. No zmeny na koži sa nemusia týkať len znamienok. Treba si všímať aj rany, ktoré sa dlhodobo nehoja, krvácajú, mokvajú, svrbia, prípadne rôzne hrčky.Ako často si treba kontrolovať telo, aby sme včas zachytili zmeny a kde všade?


Zvyknite si kontrolovať Vašu pokožku aspoň raz mesačne. Nie všetky podozrivé škvrny môžete nájsť na miestach, ktoré prichádzajú do kontaktu so slnkom, alebo ktoré sú viditeľné. Skontrolujte celé telo, spredu i zozadu, najlepšie pred veľkým zrkadlom. Prezrite si tvár, vrátane nosa, pier, úst, uší a oblasti za ušami. Pomocou hrebeňa skontrolujte pokožku pod vlasmi vytvorením cestičky. Muži:bezvlasí si dôkladne skontrolujte pokožku celého temena hlavy. Prezrite si ruky,dlane aj chrbty rúk a miesta medzi jednotlivými prstami. Pokrčte lakte a skontrolujte si paže a podpazušie. Ďalej sa zamerajte na krk a hrudník. Ženy: nezabudnite na oblasť pod prsiami a medzi nimi. Pomocou zrkadla skontrolujte zadnú časť krku a chrbát. Pozrite si tiež zadok a zadná časť dolných končatín. Nezabudnite na chodidlá a miesta medzi prstami. Pozrite si tiež zadok a zadná časť dolných končatín. Nezabudnite na chodidlá a miesta medzi prstami.V prípade, že si na koži spozorujem zmeny, mal by som hneď vyhľadať lekára?


Každý podozrivý útvar na pokožke by mal vyšetriť odborný lekár – dermatológ. Diagnostika melanómu obyčajne nie je problematická a klinická diagnostika skúseným dermatológom býva presná až v 90 % prípadov. Definitívne ochorenie potvrdí alebo vylúči biopsia. Najčastejšou metódou pri diagnostike melanómu je dermatoskopické vyšetrenie, pri ktorom obyčajne lekári využívajú prenosný ručný dermatoskop. Pozostáva zo špeciálne osvetlenej lupy zväčšujúcej 10-20krát. Je to neinvazívne vyšetrenie, ktoré  umožňuje pozorovať farebné, štrukturálne i cievne zmeny v sledovanom znamienku. Pri digitálnej (počítačovej) dermatoskopii je možné obraz uchovať a opakovane ho hodnotiť, prípadne porovnať zmeny v náleze s postupom času.

Ponúkame Vám odpovede na najčastejšie otázky pri vyšetrení znamienok.

Rádiofrekvenčná terapia

Fotodynamická terapia

Laserová epilácia

Vyhladzovanie kože

Vyšetrenie materských znamienok

Detská dermatológia

Akné

Potenie

Korekcia cievok

Korekcia jaziev

Dermatochirurgia

Fototerapia
a fotochemoterapia